Strona główna

   II Ogólnopolskie Seminarium Tang Soo Do11 lipca 2005 roku przejdzie do historii polskich sztuk walki. A to za sprawą kilku wydarzeń, które miały miejsce tego dnia. Po raz pierwszy w Polsce odbyło się seminarium z Kwan Jang Nim Założycielem Szkoły/Federacji.

Po raz pierwszy w Polsce odbył się egzamin na czarny pas w Tang Soo Do (inni albo zdawali poza granicami, albo zachowywali stopnie z innych styli). Seminarium poprowadził Wielki Mistrz Robert Cheezic 10 dan ze Stanów Zjednoczonych, założyciel i szef Cheezic Tang Soo Do Federation, prekursor TSD w USA swój pierwszy dojang otworzył w latach 60 - przyjaciel i uczeń ojca nowożytnego Tang Soo Do Wielkiego Mistrza Hwang Kee. GM Cheezic z TSD zetknął się podczas wojny wietnamskiej, gdy służył w U.S. Air Forse. Jego pierwszym mistrzem był Jae C. Shin, póĽniejszy założyciel World Tang Soo Do Federation. W skład ekipy Amerykańskiej weszli także Adam Górski 3 dan, koordynator z ramienia GM Cheezica do spraw polskiego TSD (Pan Górski mieszka od 1987 roku w USA), Donald Laperle 3 dan, najstarszy uczestnik seminarium ma 67 lat, Tony Melo 3 dan, Jennifer Melo 2 dan, Nancy Couto 1 dan, Daniel Skebos 1 dan, Nancy Skebos 1 dan, Thomas Skebos 1 dan, Joanna Górski 1 dan oraz Chris Brewster 2 dan.

Od godziny 9 rano rozpoczął się egzamin posiadaczy Apprentince Black, czyli "kandydat do czarnego pasa". Do egzaminu przystąpili Marcin Kostyra i Zbigniew Cywiński. Obaj kandydaci egzamin przeszli pozytywnie. Marcin Kostyra jest posiadaczem czarnego pasa numer 1637 a Zbigniew Cywiński 1638. Następnie odbyło się seminarium dla starszych pasów.

Po południu Prezes Tang Soo Do Polska, Marcin Kostyra, oficjalnie powitał gości i po krótkiej przemowie GM przystąpiliśmy do egzaminu na stopnie uczniowskie. Ze względu na ograniczone możliwości czasowe, kandydaci na wyższe stopnie musieli wcześniej przejść egzamin, by przed GM Cheezica`em zaprezentować tylko niektóre elementy wymagań. Na początku odbyła się prezentacja hyung - formy, następnie Ho Sin Sul - samoobrona, Jok Ki techniki nożne, Kyk Pa łamanie desek i Rae Ryun walki.

Po egzaminie główny instruktor CTSDF w Polsce, Marcin Kostyra, wręczył certyfikaty studentom, którzy zdali egzamin. GM Cheeezic wręczył dyplomy dla najlepszych studentów roku 20004/2005 - Mateuszowi Brodowskiemu z Pionek, Konradowi Sikorskiemu z Przysuchy, Łukaszowi Skowronkowi z Puław i Sebastianowi Chudzikowi z Końskowoli.

Zarząd STSDP przyznał specjalny puchar za pomoc w propagowaniu Tang Soo Do w Polsce Panu Piotrowi Bernatowi, prezesowi Lubelskiego Klubu Sportów Walki DAN. Seminarium Tang Soo Do w części ogólnej przerodziło się w seminarium Extrem Martial Arts, które poprowadził Chris Brewster wielokrotny mistrz Stanów w EXM, od 4 roku życia uczeń GM Cheezic`a. Chris Brewster pokazał próbkę swoich umiejętności podczas specjalnego pokazu. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy seminarium zostali zaproszeni na wspólny gril, gdzie dużym powodzeniem cieszył się polski bigos. Goście z USA zwiedzili także niektóre piękne zakątki naszego kraju. Odwiedzili Warszawę, Żelazową Wolę, Kazimierz Dolny, we Wrocławiu podziwiali "Panoramę Racławicką", a podczas pobytu na Jasnej Górze, jak sami później stwierdzili przeżyli coś duchowego. Wstrząsające wrażenie zrobił na nich hitlerowski obóz zagłady w Oświęcimiu. Nasi goście byli oczarowani pobytem w kopalni soli w Wieliczce a na "deser" zostawiliśmy przepiękny Kraków. Wszyscy goście ze Stanów byli pozytywnie zaskoczeni Polską, żałowali, że nasz kraj nie jest rozreklamowany za Oceanem, bo mamy czym się pochwalić.

« powrót do poprzedniej strony

do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronach www bez zgody autora jest zabronione.
Projekt strony i administracja:
Mr. M ; DHTML Menu By Milonic JavaScript