Strona główna

   Prezes Polskiej Federacji TSD Marcin Kostyra w USAW dniach 1- 10 października w Stanach Zjednoczonych. Celem wyjazdu była przede wszystkim promocja i zaproszenie na I Mistrzostwa Świata Tang Soo Do Federacji Cheezica w Polsce, które odbędą się w październiku przyszłego roku. Wraz z Mistrzem Adamem Gorskim odwiedziliśmy kilka klubów w stanie Connecticut , m. in. Institute of Martial Arts w West Haven u Master Tony`ego Melo, Danielson Martial Arts Academy Master Daryl Laperle, Institute of Martial Arts i Federation Headquarters w Naugatuck. Miałem okazję poprowadzić kilka treningów w formie seminariów. Na Amerykańskich studentach szczególne wrażenie zrobiły techniki nożne, zwłaszcza kopnięcie dosiężne, które w Polsce jest konkurencją podczas zawodów. Adepci TSD zza Oceanu bardzo interesowali się polskim przebiegiem rywalizacji, szczególnie walkami semi contact (w US przepisy dotyczace walk są bardzo ograniczone ze względu na ogromne odszkodowania w razie wypadku). Podczas treningów dla czarnych pasów w głównym dojang u GM Cheezica omawiliśmy sposób wykonywania form, chodziło głównie o różnice między Europejskim i Amerykańskim wykonaniem, szczególnie o wysokość pozycji, dynamikę, skupienie. Co ciekawe, przy kolejnym spotkaniu większość uczestników wzięło sobie do serca moje rady. Prowadziłem również trening pod kątem walki sportowej w semi contact, szybkie ataki ręką (wlot), ataki i kontry nogą.

Korzystając z okazji, że w tym samym czasie rozgrywany był Ogólnostanowy Turniej Yankee Nationals, sam skusiłem się na udział (bowiem jako trener i kierownik grupy rzadko mam taką okazję). Brałem udział w 4 konkurencjach - formach, broni, rozbiciach i walkach. Moja grupa - czarne pasy 18-30 lat, była dość dobrze obsadzona. W formach zdobyłem 3 miejsce, wykonując Ro Hai, w rozbiciach zająłem I miejsce łamiąc 8 desek łokciem w jednej stacji, 2 deski w drugiej stacji kopnięciem zahaczającym z wyskoku po obrocie i w 3 stacji okrężnym po obrocie 1 deskę. W formach z bronią pozwoliłem sobie na odrobinę luzu podczas prezentacji, uśmiechając się do sędziego powiedziałem: "witam ponownie", co zdecydownie nie przypadło do gustu sędziom i dali temu wyraz w notach. Za to walki, mimo dość ograniczonych możliwości, poszły mi dobrze, bo zająłem II miejsce (gdyby nie "za mocne kopnięcia" może udało by się być na I miejscu).

Dużo radości sprawił mi fakt, że mogłem znowu spotkać wielu przyjaciół -Tony Melo, Jennifer Melo, Nancy Robinson, Nancy Couto, Richard Robinson, Staszka Widomskiego i oczywiście Państwa Górskich, którzy mnie gościli. Poznałem też jednego z bardziej znanych ludzi w TSD w US, GrandMaster Richard Byrne`a, to bardzo miły i serdeczny człowiek.

Szczególnie mile wspominam, jak doradzał mi podczas rozbić (GM Byrne jest rekordzistwą w tej konkurencji). Ciekawym wydarzeniem było wręczenie symbolicznego czarnego pasa dla GrandMastera Cheezic`a od samego Chuck`a Norris`a (obaj znają się od wielu lat, razem ćwiczyli TSD w Korei).

Mój pobyt w USA miał też na celu trening, miałem niecodzienną okazję szkolić się pod okiem samego GrandMaster`a Cheezic`a, najbardziej zależało mi na formach na wysokie stopnie.

Być w Ameryce i nie zobaczyć kilku miejsc, to wielka strata. Wspólnie z Panem Adamem Górskim i Panem Cheezicem wybraliśmy się na wycieczkę do Nowego Jorku. Zobaczyliśmy Manhatan, Chinatown, Liberty of Island (Wyspa Wolności gdzie jest Statua Wolności), Broadway i miejsce World Trade Center. Z Adamem Górskim zagraliśmy partyjkę golfa, odwiedzilśmy kasyno w Mohegan Sun i popróbowaliśmy przeróżnych kuchni, od japońskich, włoskich po typowo amerykańskie.

Chcę bardzo podziękować Państwu Górskim, którzy ciepło mnie przyjęli w swoim domu. Pan Adam jest nie tylko świetnym sportowcem, ale i wspaniałym człowiekiem - prawdziwy mistrz jakich niewielu.

Zapraszam do zobaczenia naszej galerii zdjęć

Tang Soo!
Marcin Kostyra« powrót do poprzedniej strony

do góry

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronach www bez zgody autora jest zabronione.
Projekt strony i administracja:
Mr. M ; DHTML Menu By Milonic JavaScript